افتادگیه پلک

افتادگیه پلک پاتولوژیک که به آن پتوز نیز گفته می شود، ممکن است به دلیل ضربه، سن یا اختلالات پزشکی مختلف ایجاد شود.

این وضعیت درصورتی که یک چشم را تحت تأثیر قرار دهد، پتوز یک طرفه و در صورت مبتلا شدن بر هر دو چشم، پتوز دو طرفه نامیده می شود.اصولا این بیماری با بلفاروپلاستی پلک بالا رفع میگردد.

پتوز ممکن است بیاید و برود یا دائمی باشد. این بیماری می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد، جایی که به عنوان پتوز مادرزادی شناخته می شود، یا می توانید بعداً در آن رشد کنید، که به عنوان پتوز اکتسابی شناخته می شود.

بسته به شدت وضعیت، افتادگی پلک های فوقانی بسته به میزان انسداد مردمک چشم می توانند بینایی را مسدود یا کاهش دهند.

 

چه کسی پلک افتاده پیدا می کند؟

افتادگیه پلک ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، از علل طبیعی گرفته تا شرایط جدی تر. پزشک شما می تواند به شما کمک کند .تا علت این مسئله را کشف کنید. هر کسی می تواند پلک های افتاده داشته باشد، و تفاوت قابل توجهی در شیوع بین زن و مرد یا بین قومیت ها وجود ندارد.

با این حال، بیشتر در بزرگسالان مسن به دلیل روند طبیعی پیری شایع است. عضله آسانسور وظیفه بلند کردن پلک را بر عهده دارد. با افزایش سن، آن عضله می تواند کشیده شود و در نتیجه باعث افتادگیه پلک شود.

البته به خاطر داشته باشید که افراد در هر سنی می توانند تحت تأثیر این بیماری قرار بگیرند. در حقیقت، گاهی اوقات نوزادان با آن متولد می شوند، هرچند این نادر است. گاهی اوقات علت دقیق آن ناشناخته است، اما در موارد دیگر ممکن است به علت ضربه باشد. همچنین می تواند عصبی باشد.

در بیشتر موارد، این بیماری چه به صورت طبیعی و چه با مداخله پزشکی برطرف خواهد شد.

مادر زادی

شایعترین علت پتوز مادرزادی، عدم رشد صحیح عضله آسانسور است. کودکانی که دچار پتوز هستند نیز ممکن است دچار آمبلیوپی شوند .که معمولاً به عنوان تنبلی چشم شناخته می شود. این اختلال همچنین می تواند. بینایی آنها را به تأخیر بیندازد یا محدود کند.

 

برای دوستانان به اشتراک بگذارید
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

لینک کوتاه  https://plink.ir/zLJ8u

پتوز چه خطراتی ممکن است داشته باشد؟

برخی شرایط خاص پزشکی همچنین می تواند شما را در معرض خطر افتادگی پلک قرار دهد.

شرایط پزشکی

-اگر پلک های شما آویزان است، می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد، به خصوص اگر این مسئله بر روی هر دو پلک تأثیر بگذارد.

-اگر فقط یکی از پلک های شما افتاده باشد ، ممکن است در نتیجه آسیب عصب یا لکه بینی موقت باشد. جراحی معمول لیزیک یا آب مروارید گاهی اوقات مقصر توسعه پتوز ، در نتیجه کشش عضله یا تاندون است.

شرایط جدی

-در بعضی موارد، افتادگی پلک به دلیل شرایط جدی تر مانند سکته مغزی، تومور مغزی یا سرطان اعصاب یا عضلات ایجاد می شود.

-اختلالات عصبی که بر روی اعصاب یا عضلات چشم تأثیر می گذارد – مانند میاستنی گراویس – نیز می تواند منجر به پتوز شود.

علائم افتادگی پلک چیست؟

علائم اصلی افتادگی پلک این است که یک یا هر دو پلک بالا افتاده است. در برخی موارد، این امر می تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، بسیاری از افراد متوجه می شوند که افتادگی پلک به سختی قابل مشاهده است .یا به طور مداوم اتفاق نمی افتد.

همچنین ممکن است چشمان شما به شدت خشک یا پر از آب باشد، و ممکن است. متوجه شوید که صورت شما خسته به نظر می رسد.

نواحی اصلی که تحت تأثیر قرار می گیرند، در اطراف چشم خواهند بود و ممکن است احساس درد کنید، که باز هم شما خسته به نظر می رسید.

برخی از افراد مبتلا به پتوز شدید ممکن است. مجبور باشند سر خود را به عقب خم کنند تا در هنگام مکالمه، حتی در هنگام مکالمه عادی، همیشه ببینند.

 

یک پزشک باید افتادگیه پلک مداوم را بررسی کند تا مطمئن شود هیچ بیماری زمینه ای وجود ندارد. این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.پس از ان جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا را انجام میدهد.

همچنین  اگر متوجه شوید که سردردهای میگرنی یا سایر موارد از زمانی که برای اولین بار دچار افتادگی پلک شده اید ظاهر شده اند.

افتادگیه پلک چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما به احتمال زیاد یک معاینه بدنی برای افتادگیه پلک(بلفاروپلاستی) انجام می دهد و از شما در مورد سابقه پزشکی شما سوال می کند. هنگامی که توضیح دادید که چقدر پلک های شما افت می کند .و مدت زمانی که این اتفاق می افتد، دکتر شما برخی آزمایشات را برای یافتن علت انجام می دهد.

1)معاینه لامپ شکافی

این معاینه به این دلیل انجام میشود تا پزشک شما بتواند با کمک نور شدید از نزدیک چشم شما را ببیند. ممکن است .چشمان شما برای این معاینه گشاد باشد، بنابراین ممکن است کمی ناراحتی در چشم داشته باشید.

2)تست تنسیلون

پزشک شما ممکن است دارویی به نام تنسیلون (Tensilon) را که به طور کلی به آن ادروفونیوم می گویند، به یکی ازرگ های شما تزریق کند.

پزشک شما را کنترل خواهد کرد تا ببینید آیا تنسیلون قدرت عضلانی شما را بهبود می بخشد یا خیر. این کار به آنها کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا بیماری به نام میاستنی گراویس باعث افتادگی پلک می شود.

در واقع پزشک کنترل میکند که ببیند ایا نیاز به جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا  کافی است یا خیر.

افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟

درمان افتادگی پلک به علت خاص و شدت پتوز بستگی دارد:

-اگر این بیماری نتیجه سن یا چیزی است که شما با آن متولد شده اید، ممکن است پزشک توضیح دهد .که هیچ کاری لازم نیست انجام شود زیرا این بیماری معمولاً برای سلامتی شما مضر نیست. اگر بخواهید افتادگی را کاهش دهید، ممکن است جراحی پلاستیک یا بلفاروپلاستی پلک بالا را انتخاب کنید.اصولا این جراحی را ترمیم پتوز می نامند.

-اگر پزشک متوجه شود که افتادگی پلک شما ناشی از یک بیماری زمینه ای است، به احتمال زیاد به دلیل آن تحت درمان قرار خواهید گرفت. این امر به طور معمول می تواند از افتادگی پلک ها جلوگیری کند.

-اگر پلک شما جلوی دید شما را می گیرد ، به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت. پزشک شما ممکن است جراحی را توصیه کند.

-عینک هایی که می توانند پلک را بالا نگه دارند، که عصای پتوز نامیده می شود، گزینه دیگری است. این روش درمانی اغلب در مواقعی که پلک افتاده موقت باشد بسیار موثر است. اگر کاندید مناسبی برای جراحی نیستید، ممکن است عینک نیز توصیه شود.

برای دوستانان به اشتراک بگذارید

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

لینک کوتاه  https://plink.ir/zLJ8u

12 پاسخ

    1. بسته به نوع کارتون داره ولی اصولا پزشکان ما چون بخیه نامریی میزنن تقریبا و با لیزه و دقیق 5 تا 8 تومان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.